Wednesday , 25 November 2020

Journey

  • 2019: Appointed as Governor of Rajasthan on September 09, 2019.
  • 2019: Appointed as Governor of Himachal Predesh on July 22, 2019.
  • 2019: Organizational Incharge of Haryana on January 04, 2019.
  • 2018: Became Chairperson, Standing Committee on Defence on September 01, 2018.
  • 2018: Became Chairperson, Joint Committee on Offices of Profit on January 06, 2018.
  • 2017: Became Member, Standing Committee on Defence on Sept 01, 2017.
  • 2014-2017: Became the Minister of Micro, Small and Medium Enterprises on May 26, 2014 till Sep 3, 2017.
  • 2012: Elected MLA from Lucknow (East).
  • 2010: Organizational Incharge of Himachal Pradesh.
  • 2010: Nominated as National Vice President of BJP
  • 2008: Election Incharge in Uttar Pradesh for Lok Sabha.
  • 2007: Organizational Incharge of Bihar.
  • 2006: Re-elected in Rajya Sabha(Upper House of Indian Parliament)
  • 2006: Organizational Incharge of Rajasthan.
  • 2004: Organizational Incharge of Delhi and Rajasthan.
  • 2003: Organizational Incharge of Uttar Pradesh.
  • 01-06: Member of Standing Committees – Home Affairs, Urban Development,Rural Development;
    • Member of Consultative committees – Health Ministry, Foreign Affairs, Public Undertaking Corporation;
    • Member of Assurance committee of Rajya Sabha;
    • Member of Hindi Bhasha Samiti; and Member of Surface, Transport and Tourism Ministry
  • 2001: Re-elected in Rajya Sabha.
  • 2001: State President of BJP in Uttar Pradesh.
  • 2000: Minister of PWD and Medical Education.
  • 1998: Minister of PWD and Tourism.
  • 1997: Chairman of Uttranchal Nirman Samiti.
  • 1991: State President of BJP in Uttar Pradesh.
  • 1991: Election Incharge in Uttar Pradesh.
  • 1990: Conducted the ‘Ram Janambhoomi Movement’.
  • 1987: Chairman of Sansadiya Sadbhava Samiti in Legislative Council.
  • 1986: 2001 Member of Legislative Council in Uttar Pradesh.
  • 1980: General Secretary of Rashtriya Loktantrik Morcha (BJP+Janta Dal).
  • 1980: General Secretary of Bhartiya Janta Party (BJP) in Uttar Pradesh.
  • 1979: Member of National Executive committee of Janta Party.
  • 1979: Nominated as Convener of Youth Coordination Committee of Janta Party.
  • 1979: Elected as National President of Janta Yuva Morcha ( Youth Organisation of Janta Party ).
  • 1978: Member of Rajya Sabha (Upper House of Indian Parliament).
  • 1977: Election Incharge of Eastern Uttar Pradesh in Janta Party.
  • 1975: Imprisoned under MISA during Emergency from 4 th July 1975 till February 1977.
  • 1974: Convener of Jayprakash Narain Movement in Eastern Uttar Pradesh.
  • 1972: Election Incharge of Gujarat Assembly elections.
  • 1968: Organizing Secretary in Jansangh
  • 1968: Member, Bharatiya Jana Sangh (B.J.S)
  • 1963: Joined RSS as Sangh Prachark

18 comments

  1. very nice

  2. on the whole satisfactory the incidence online type medications are. tadalafila So, they do terribly great to criminal cyst (that do).

  3. distension simple difficult Р Р† you canР Р†t extract that for the. cialis The amount of hitchy dog document on unfailing

  4. buy real viagra online generic viagra online viagra without a doctor prescription usa

  5. viagra generic buy viagra viagra price

  6. viagra professional buy viagra online amazon viagra

  7. erectial disfunction generic viagra muse for ed

  8. how to help ed Cheap Erection Pills buy online drugs

  9. ed pills that work quickly generic ed pills ed treatments that really work
    sexual dysfunction in men

  10. assignment sites – pay for dissertation custom essay writers

  11. buying a research paper – money can t buy everything essay best essay writing

  12. buy a dissertation – buy an essay online help with an essay

  13. pay for essay – pay essay writing nursing essay help

  14. help write my paper – edit letter essay help sydney

  15. tadalafil for sale tadalafil pharmacy

Leave a Reply

Your email address will not be published.


five + 9 =